Okręty /gotowe, niedokończone, porzucone/


Mayflower

[między 2004 a 2007, Cieszyn]

Mały Modelarz, 2001, skala 1:100

Najstarszy model, który przetrwał przeprowadzki i istnieje do dziś. Ten akurat model to trzeci drugi Mayflower, jakiego skleiłem.
Pierwszy powstał w zamierzchłych czasach, niedługo po tym, jak wyszła pierwsza wycinanka Małego Modelarza (1989). Ten powstał w Cieszynie, ale co do roku nie jestem pewien. Po przeprowadzce do Raciborza pojawia się na zdjęciach, więc już istniał.


Mayflower

[kwiecień-wrzesień 2007, Racibórz]

Mały Modelarz, 1989, skala 1:100

Trzeci Mayflower powstał w Raciborzu, jako prezent. Jak na statek, i w dodatku żaglowiec, tempo budowy było bardzo szybkie – od kwietnia do września 2007 roku…
Ciekawostką jest to, że pomimo tej samej skali, co nowy Mayflower z MM (powyżej), model jest sporo większy od następcy 😮

Jeszcze z niedokończoną podstawką, ale to ostatnie zdjęcie, jakie zrobiłem temu modelowi….

Yamato

[wrzesień 2007, Racibórz – marzec 2010]

GPM, seria Military Model, 2004, skala 1:200

Największy model z papieru, jaki do tej pory sklejałem. Był większy nawet od modeli, które sklejałem w ogólniaku, a które sam rozrysowywałem na brystolu. W tamtym okresie nie używałem jeszcze farb do maskowania cięć papieru – zachowane zdjęcia wskazują, że wtedy zacząłem z nimi ksperymentować. Okręt nie miał szczęścia od początku. Kadłub wyszedł dobrze, jednak później lekko się zwichrował. Dokupione elementy (działa, łańcuszki, relingi) leżą schowane w pudełku do dziś.
Model ucierpiał poważnie w czasie przeprowadzki do Warszawy w 2010 roku – nie było innego wyjścia niż pocięcie na kawałki i wyrzucenie go. Z sentymentu znalazłem te same wydanie wycinanki GPM na allegro i czeka na swoją kolej.

Długość – około 130 cm…


Holk Gdański

[2012-2014?, Warszawa-Otwock]

Mały Modelarz, 2003, skala 1:100

Po przeprowadzce do Otwocka najpierw miałem zajawkę na budynki do kolejki H0, potem przeskoczyłem na statki – powstały wtedy dwa żaglowce. Pierwszym był Holk Gdański, który powstawał gdzieś około roku 2014.

Jedyne dostępne zdjęcie z jego budowy – w tle stacja czeska Polom. która miała być prezentem dla Rema, co wskazuje na rok 2012…


Koga Elbląska

[2014, Warszawa-Otwock]

Mały Modelarz, 2000, skala 1:100

Drugim modelem, który powstał zaraz po Holku Gdańskim była Koga. Mały, prosty w budowie model. W późniejszym okresie uzupełnił flotę stojącą na półkach wiszących w dużym pokoju, której wystrój nawiązywał do morza… obok muszelek, butelki z życzeniami… i takich tam morskich klimatów.


Ark Royal

[czerwiec 2017, Otwock]

Mały Modelarz, 2011, skala 1:300

Zdjęcia (a dokładnie ich EXIF-y) oraz wpis w biegowym wskazują na rok 2017. Później model porzuciłem – nie pasował mi papier, przeszkadzało wszystko. W efekcie model porzuciłem i wylądował w piecu…